Permetező drón vs. permetező helikopter – A nagy összehasonlítás

A permetező drónok és a permetező helikopter alkalmazásának is ugyan azok az előnyei – nincs talaj és növénytaposás, talaj és növényállapottól függetlenül végezhető a permetezés és kisebb a permetlé felhasználás.

Ebben a cikkben összehasonlítottuk különféle szempontok szerint a permetező drónok és a hagyományos légi permetezés közötti különbségeket, előnyeiket, hátrányaikat.

Teljesítmény

A teljesítmény tekintetében egyértelműen a permetező helikopterek jobban teljesítenek. Nem ritka a napi 5-800 hektár teljesítmény, míg permetező drónok esetében napi 80-100 hektár/drón érhető el. Két drónnal – két irányítóval és egy kisegítő (összesen 3 fő), kb. napi 200 hektár érhető el ideális esetben. Ezek a számok a DJI Agras T30 – 30 literes permetező drónra vonatkoznak, a gyártók részéről a tendencia egyértelműen a méret növelés irányába mutat, ezzel a teljesítmény is dinamikusan növekszik.

Szórásegyenletesség

A permetező drónokkal ideális beállítások mellett egyenletesebb permetezés érhető el. Az elsodródás mértéke is minimalizálható megfelelő repülési beállításokkal (erről bővebben ebben a cikkben írtunk) Ez több okból is biztosított:

  1. Fixen tartható a repülési magasság, még dombos területek esetén is.
  2. Akadályok – pl. távvezeték nem befolyásolja, alatta is tud repülni.
  3. Fasorok mellett közvetlen is tudnak permetezni – azonos magasságban.
  4. Automatikus szegélyezést tud végezni – a tábla széleken is tűpontos permetezés.

Ár – költségek

Hogyha szolgáltatásként szeretnénk igénybe venni akár a hagyományos légi permetezést, akár a drónos permetezést, körülbelül azonos hektáronkénti költséggel kell számolni. Körülbelül 10.000 Ft + ÁFA a szolgáltatás költsége mindkét esetben, természetesen itt lehetnek eltérések egyedi megállapodások szerint nagyobb területméretek esetén. Ha viszont saját eszközként alkalmazná egy gazdaság a drón technológiát, akkor jelentős a különbség, körülbelül 1000 Ft/hektár üzemeltetési önköltséggel elvégezhető a feladat.

Hatalmas különbség továbbá, hogy kis terület esetén, ha nem oszlik meg kellő mértékben a költség, nem éri meg a permetező helikopteres permetezés a magas kiszállási és üzemelési költség miatt.

Ezentúl permetező drónok saját eszközként is sokkal elérhetőbbek a gazdaságok számára. Kis gazdaság méret esetén a DJI Agras T10 permetező drón már körülbelül 3 millió forintért megvásárolható, nagyobb gazdaságok számára a DJI Agras T30 permetező drón pedig körülbelül 6 millió – 10 millió forintig elérhető (kiegészítők függvénye). A fenntartási és üzemeltetési költség is nagyságrendekkel alacsonyabb.

Kezelhetőség

Permetező helikopter esetén sokkal több múlik a pilóta rutinján és tapasztalatán mint a permetező drónok esetében. A drónok esetén, mivel a művelet 95%-a automatikusan történik, ezért inkább az irányító tudása a mérvadó és nem a rutinja, azaz a megfelelő beállítások ismerete a legfontosabb.

Megfelelő beállítások mellett a kedvezőtlen amőba formájú táblák is ugyan úgy kezelhetőek, mint a szabályos négyszög alakú táblák.

Precíziós funkciók

A permetező drónok esetében felmérés alapján végezhető foltkezelés, zónatérkép alapján változó dózisú kijuttatás, amivel a környezetterhelés és a permetezési költségek jelentősen, akár 80%-kal is csökkenthetők. A tábla szélek RTK – centiméteres pontossággal kijelölhetők, ezzel garantált, hogy csak oda jut permetszer, ahová kell.

Biztonság

Végül, de nem utolsó sorban az üzemelés biztonságossága – a drónok 2,5 – 3 m magasan repülnek a növényzet felett és csak a kezelendő terület felett. Ebből fakadóan jóval kisebb kockázatot jelentenek mind légi, mind földi kockázatok terén, műszaki hiba esetén is kisebb a valószínűsége a végzetes kimenetelnek.

Összegzés

Az összehasonlításunk alapján az abszolút győztes a permetező drón, 5-3 eredménnyel, ez nem jelenti azt, hogy minden helyzetben a drónos megoldás lesz a jó választás, ha rövid idő áll rendelkezésre sokszáz hektár kezelésére és kevés a 8-10 ha/óra/drón teljesítmény, akkor valószínűleg a helikopter lesz a nyerő. Egyelőre azonban a legtöbb növényvédő szer engedély okiratában nem szerepel a drónos kijuttatás, így a légi kijuttatásra engedélyezett szerek sem vonatkoznak drónos kijuttatásra.

SzempontHelikopterPermetező drón
Teljesítmény
Szórásegyenletesség
Ár költségek
Kezelhetőség
Precíziós funkciók
Biztonság
Engedélyek

Ha érdekelnek a permetező drónok, iratkozz fel hírlevelünkre, ahol érdekes tartalmakat, újdonságokat és akciókat osztunk meg ebben a témában.

Newsletter Form (#12)

Ne maradjon le a mezőgazdasági drónok legfrisebb híreiről és legjobb ajánlatainkról

Iratkozzon fel hírlevelünkre és mindig értesíteni fogjuk az aktualitásokról!

Newsletter Form (#12)

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is: 

Facebook
LinkedIn

Tetszett a cikk? Nézze meg szolgáltatásainkat is!

A lehető legjobban megkönnyítjük Önnek a drónok bevezetését. Nálunk a legjobb eszközök és kiegészítők között válogathat. Ezen túl teljes körű szolgáltatást nyújtunk a permetezési és felmérési feladatkörökben is.

Minőségi drón, biztos forrásból

Hivatalos DJI forgalmazóként, a piacvezető márka legjobb eszközeit kínáljuk Önnek. Hogy a munka mindig megbízhatóan el legyen végezve, szervizközpontunk minden garanciális és műszaki segítséget megad. Valamint a folyamatos alkatrész ellátás is biztosított.

Drón munkák a szakértőtől

Ha saját drónja helyett a munka elvégzésére keres megbízható kivitelezőt, ránk akkor is számíthat. Nagy eszközkészlettel, gyors rendelkezésre állással biztosítjuk, a hatékony permetezési feladatok ellátását és a különböző felméréseket.

Karbantartás és szerviz

Ha meglévő drónjait szeretné folyamatosan karbantartani és szervizeltetni, olyan partenerre van szüksége, aki gyorsan segít, hogy a munka ne akadhasson meg. Velünk eszközei mindig a legjobb állapotban lesznek.

— Mezőgazdasági Drón képzés —

Jelentkezz 2 napos képzésünkre

Szeretnél többet megtudni a drónokról?

Gyere el nyíltnapunkra!