Az egyik legnagyobb aggály a permetező drónok esetében az elsodródás veszélye és a megfelelő fedettség kérdésessége. Mint minden technológiával, a drónokkal is lehet szakszerűtlenül munkát végezni, amivel a hatékonyság romolhat, vagy ami még nagyobb probléma, hogy kár okozható más, vagy saját kultúránkban.
A permetezés során elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk a repülési paraméterállítási lehetőségekkel és azok hatásával, hogy nagy hatékonysággal, károkozás nélkül dolgozhassunk. Ebben a cikkben összeszedtük a legfontosabb tényezőket, amik a drónos permetezés minőségét befolyásolják.

Legfontosabb tényezők:
- Környezeti paraméterek:
Természetesen az első és legfontosabb, hogy a megfelelő környezeti feltételek adottak legyenek a munkához: alacsony szélsebesség, nem túl magas és nem túl alacsony hőmérséklet, megfelelő páratartalom, inverzió mentesség. A nagy szél nyilvánvalóan növeli az elsodródást, a magas hőmérséklet az elpárolgást, az alacsony páratartalom szintén. A legjobb, ha ezeket időjárás állomással folyamatosan nyomon követjük és a meghatározott határértéken túl felfüggesztjük a munkavégzést.
- Repülési magasság
A repülési magasság növelésével egyre kevésbé érvényesül a forgószárnyak által keltett lefelé irányuló légáramlás, ezáltal az elsodródás mértéke is nő. Ha viszont túl alacsony – indokolatlanul alacsony repülési magasságot választunk, akkor a szóráskép szűkül, ami eredményezheti, hogy maradnak kezeletlen területek, de akár a vékony szárú kultúrákat károsíthatja a légáram.
- Repülési sebesség
A sebesség a repülési magassághoz hasonlóan közvetlen hat az elsodródásra és a szórási szélességre. Minél lassabban repül a drón, annál jobban érvényesül a forgószárny szélhatása, annál kisebb lesz az elsodródás veszélye, viszont cserébe lassabb lesz a munkavégzés és a szórási szélesség is szűkebb lesz. Minden esetben a célnak megfelelően kell beállítani a repülési paramétereket, ha a cél, hogy teljes penetráció legyen a mélyebb részekig, akkor az alacsonyabb magasság, alacsonyabb sebesség ezt segíti, hogyha viszont a cél az, hogy például a lombkorona tetejére jusson a szer, akkor magasabb sebesség és magasság lehet a hatékonyabb.

- Fúvóka mérete
A fúvókaméret a cseppméretet határozza meg. Nagyobb cseppméret kisebb mértékű elsodródást és elpárolgást fog eredményezni, viszont a penetráció és a fedettség is csökken ezáltal. A fúvókát elsősorban a lémennyiség és a feladat függvényében kell megválasztani.
DJI Agras T30 permetező drón és a DJI Agras T10 permetező drón esetén is 3 fúvókaméret választható. 11001, 110015 és 11002, így a cseppméret körülbelül 130-300 µm tartományban változtatható.

- Adjuvánsok
Permetező drónok esetében elengedhetetlen a cseppnehezítők alkalmazása. Többféle elérhető a piacon, némelyiknek vannak további előnyei, mint például a pH csökkentés, habzásgátlás, esőállóság stb.
Összefoglalva, ahhoz, hogy hatékonyan lehessen drónos permetezést végezni, mindig a körülményekhez, célhoz és feladathoz mérten kell megválasztani az optimális repülési beállításokat. A fentiekből látható, hogy sok esetben a minőségi munka ára a lassabb munkavégzés. Ha szolgáltatásként vesszük igénybe a drónos permetezést, akkor sajnos előfordul, hogy nem a minőség, hanem a mennyiség és gyorsaság az elsődleges cél a szolgáltatók részéről.
Az általunk forgalmazott permetező drónok mellé támogatásként biztosítunk részletes technológiai leírást, amiben ezeket a szempontokat részletesen körüljárjuk, illetve telefonos segítséget is nyújtunk kérdés esetén.
Ha kérdése van a cikkel kapcsolatban, vagy a permetező drónokkal általában, esetleg vásárolni szeretne saját gazdasága részére, vagy igénybe venné szolgáltatásainkat, keressen elérhetőségeinken: info@agrotechdrone.hu